Co to jest handicap azjatycki

Han­di­cap Azja­tycki jest to rodzaj zakła­dów buk­ma­cher­skich coraz bar­dziej popu­larny na świe­cie i bar­dzo chęt­nie obsta­wiany przez coraz więk­sze rze­sze ludzi gra­ją­cych u buk­ma­chera. Jak sama nazwa wska­zuje twórcą han­di­capu azja­tyc­ke­igo są buk­ma­che­rzy z kra­jów azja­tyc­kich. Wpro­wa­dze­nie zakła­dów tego typu ma na celu przede wszyst­kim wyrów­na­nie szans na wygraną obu dru­żyn, a tym samym wyrów­na­nie kur­sów na dany mecz. Jedną z zalet tego rodzaju zakła­dów jest wyeli­mi­no­wa­nie remisu co zwięk­sza nasze szanse na wygraną. Han­di­cap azja­tycki ma wiele zalet, ale żeby je odkryć trzeba naj­pierw dobrze zro­zu­mieć o co w tym cho­dzi. Posta­ram się w miarę przej­rzy­ście wytłu­ma­czyć na czym polega obsta­wia­nie danego spo­tka­nia korzy­sta­jąc z han­di­capu azjatyckiego.

Rodzaje jak i ozna­cze­nia han­di­capu azjatyckiego :

Han­di­cap 0 : 0 czyli ina­czej mówiąc draw no bet

Obsta­wia­jąc ten rodzaj zakła­dów nie ma w takim spo­tka­niu fawo­ryta. Jest to podobny zakład do zakładu kla­sycz­nego z tym, że róż­nica polega na tym, że jeżeli w tym spo­tka­niu pad­nie remis to cała stawka jest nam zwra­cana. Prze­gry­wamy tylko wtedy jeżeli źle wyty­pu­jemy zwy­cięzcę danego spotkania.

Han­di­cap 0 : 1, przyj­muje się też ozna­cze­nie +1 lub –1

Ten rodzaj han­di­capu azja­tyc­kiego roz­pi­sy­wany jest poprzez doda­nie lub odję­cie jed­nej bramki danej dru­ży­nie. Dla wyrów­na­nia szans fawo­ry­tom spo­tka­nia odej­muje się jedną bramkę nato­miast dru­ży­nie słab­szej dodaje się jedną bramkę. Ozna­czymy fawo­ry­tów jako 1X, a dru­żynę słab­szą jako X2.

Han­di­cap 0 : 2

Jest to podobny rodzaj han­di­capu azja­tyc­kiego, który został opi­sany powy­żej z tym, że fawo­ry­towi spo­tka­nia odej­mu­jemy dwie bramki, a dru­ży­nie słab­szej doda­jemy dwie bramki.

Han­di­cap 0 : 1/2 roz­pi­sy­wany jako  – 0,5 i + 0,5

Ten rodzaj han­di­capu azja­tyc­kiego ozna­cza, że fawo­ryt zaczyna mecz ze stratą 1/2 bramki. Typu­jemy na dru­żynę 1X han­di­cap  – 0,5, a na dru­żynę X2 +0,5

Han­di­cap 0 : 1 1/2 ; 1 1/2 : 0  roz­pi­suje się jako +1,5 lub –1,5

W tym rodzaju han­di­capu nasz fawo­ryt roz­po­czyna mecz ze stratą 1,5 bramki.

Han­di­cap +0.25 ; -0.25 roz­pi­sy­wany rów­nież jako 0.0,+0,5 ; 0.0,-0,5

Jest to rodzaj han­di­capu azja­tyc­kiego, który należy do wąskiej grupy tzw. podwój­nych han­di­ca­pów. Polega to na tym, że nasz zakład jest roz­dzie­lany na dwa zakłady i to samo tyczy się stawki, która rów­nież jest roz­dzie­lana na pół. W tym przy­padku część stawki jest trak­to­wana jako han­di­cap 0 : 0, a druga jako han­di­cap 0 : 1/2.

Han­di­cap +0.75 ; -0.75 roz­pi­sy­wany też jako ; +0,5 , +1 ; -0,5 ‚-1

Mamy tu do czy­nie­nia z kolej­nym podwój­nym han­di­ca­pem. Jedna połowa jest liczona jako han­di­cap 0 : 1/2, a druga polowa jako han­di­cap 0 : 1. W tym przy­padku możemy liczyć na nastę­pu­jące roz­wią­za­nia, które zależą od tego na którą dru­żynę postawimy.

Han­di­cap +1.25 ; -1.25 ozna­czamy jako +1, +1,5  ; -1,-1.5

Mamy tutaj do czy­nie­nia z kolej­nym podwoj­nym han­di­ca­pem gdyż jedna połowa jest liczona jako han­di­cap 0 : 1, a druga część zakładu jako 0 :1 1/2.

Sta­wia­jąc na 1X czyli dru­żynę moc­niej­szą możemy mieć naste­pu­jące scenariusze :